wtorek, 15 sierpnia 2017

Jeśli się odnajdziemy kotku - Wioletta Sawicka
Jeśli się odnajdziemy kotku, to trzeci tom cyklu Wioletty Sawickiej - Wyjdziesz za mnie, kotku. „[…] też trzymasz taką miłość w dłoniach. Trzeba o nią dbać, walczyć do ostatka i chronić ją jak najcenniejszy skarb. Nie wolno jej odrzucać, nawet jeśli po drodze zdarzył się zakręt. Czym byłoby zdobywanie szczytów bez mozolnej wspinaczki na górę?”


Anna, dziennikarka radiowa jest w separacji z mężem. Na jej drodze zdarzył się nie jeden zakręt, jednak to co dzieje się obecnie, zarówno w związku z Patrykiem jak i z ojcem, Andrzejem Bendorfem jest najgorszym co ją dotychczas spotyka. Z natury uparta - nie potrafi pogodzić się z najważniejszymi w jej życiu mężczyznami. Unosi się dumą, odcina od nich szeroką kreską. Mężczyźni starają się o jej uwagę każdego dnia, jednak Anna jest na nich zamknięta, niedostępna. 


"Nie w szczycie nasz cel, ale w drodze, którą trzeba pokonać, by go osiągnąć. Czasem bywa wyboista, usiana kamieniami i naszymi błędami, ale warto ją przejść, by poznać najgłębszy smak miłości."


Anna wyrusza w drogę, początkowo aby odzyskać męża, później aby odzyskać siebie. Najwięcej odpowiedzi na swoje pytania zyskuje jednak powracając do korzeni, do Niepamięci. Tam odnalazła się z mężem rok wcześniej, tam również odnajdzie siebie - ponownie. 

Zazwyczaj jest tak, że pierwsza część serii pokłada ludzi na kolana, kolejne są jedynie uzupełnieniem i wyjaśnieniem sytuacji. Jednak nie tutaj! Anna i Patryk po rozstaniu borykają się z wieloma problemami. Ich przyjaciele, Witek i Gosia trafiają w samo centrum własnego życiowego huraganu i nie potrafią sobie z tym poradzić. Każdy z bohaterów ma nowe problemy, a przed sobą trudne i ważne decyzje. Decyzja Anny wpływa negatywnie na większość bohaterów, jednak Wioletta Sawicka kieruje ich losami w sposób nieprzewidywalny i dla czytelnika bardzo ciekawy. Czytając niejednokrotnie miałam wrażenie, że wiem co będzie dalej, że rozwiązałam wszystkie zagadki. Nic bardziej mylnego! 

Cała seria książek porusza wiele elementarnych wartości: miłość i szacunek, wsparcie i tolerancja, stawianie czoła problemom, sztuka wybaczania. Bohaterowie dla osób ich nie znających mogą być zwykłą, nudną rodziną. Jednak Anna i Patryk żyją w dosyć zagmatwanych relacjach rodzinnych. Ojciec Anny - odnaleziony po latach, matka, która tak na prawdę nią nie jest. Poznana po latach Maja - córka Patryka, jego niesamowicie mądry ojciec oraz bardzo nadopiekuńcza matka - Mira, która jest teściową z kawałów i najgorszych koszmarów. 

Gorąco zachęcam was do przeczytania tej serii. Najlepiej zaopatrzcie się od razu w trzy tomy, bo książki wciągają i czyta się je niesamowicie szybko. :) 


"Bo tak samo jak śmierć jest częścią życia, tak poświęcenie jest częścią miłości. A miłość to najpiękniejszy cud świata."

0 komentarze:

Prześlij komentarz