Wyobraź sobie, że jesteś mała. Nie raz byłaś z rodziną na wakacjach prawda? Czy zawsze słuchałaś się rodziców? Robiłaś to co oni chcą? A co jeśli przez Twoje nieposłuszeństwo ktoś zginie? Tak, nawet takie skutki mogą mieć głupie decyzje z dzieciństwa i stawianie się rodzicom.
Genevieve pojechała z matką, jej nowym partnerem i młodszym bratem na wakacje. Niestety upór i nieostrożność dzieci doprowadziły do tragedii.
Jennie jest ghostwritterką. Zarabia na życie spisując historie, biografie innych ludzi. Dotychczas spisywała różne błahe historie, nic nie wnoszące do jej życia. Jakby tego było mało, jej związek z Rickiem wisi na włosku. Mężczyzna wiedział, że Jennie nie chce mieć dziecka i zgodził się na taki związek, jednak ostatnio zmienił zdanie. Sam wychowywał się w kochającej rodzinie, dlatego nie rozumie niechęci dziewczyny do założenia rodziny. Najbardziej zastanawia go jednak dlaczego Jen nie mówi nic o swojej rodzinie, a zapytana o nią odpowiada, że z matką nie ma najlepszego kontaktu - i zamyka się w sobie.
Pewnego dnia, na weselu przyjaciółki - Jennie poznaje jej chrzestnego. Mężczyzna wypytuje ją o to czym się zajmuje i proponuje pracę. Chce, aby Jennie spisała wspomnienia Klary, jego matki. Kobieta, jak przed przyjęciem każdego zlecenia wypytuje go o szczegóły. Okazuje się, że Klara podczas II wojny światowej przebywała w obozie na Jawie, niedługo zbliżają się jej 80te urodziny i postanowiła się podzielić swoją historią ze światem. Jennie po krótkim namyśle się zgadza, ma jednak dziwne przeczucie, które ściska ją od środka. Kiedy dogaduje szczegóły zlecenia okazuje się, że jest mały problem - Klara mieszka w Kornwalii, w miejscowości, do której w dzieciństwie jeździła Jennie z rodziną. Boi się podjąć pisania tej książki, jednak postanawia zmierzyć się z demonami przeszłości, pakuje walizkę i wyjeżdża zanim zdąży się rozmyślić.
Po przyjeździe na miejsce zaprzyjaźnia się z Klarą, chłonie okolicę i przeżywa swój dramat od nowa. Czy dane jej będzie poukładać swoje sprawy i dokończyć pracę nad książką? Warto się tego dowiedzieć.
Książka Niewybaczalne, to z pozoru lekka lektura, jednak opisy obozów na Jawie, tortur, traktowania ludzi, rozdzielenia rodzin trafią w głąb każdej duszyczki. Fragmenty książki dotyczące obozów napisane są na podstawie prawdziwych historii - tym bardziej trudno mi było sobie wyobrazić jak jeden człowiek może postępować w taki sposób wobec drugiego. Mimo żonglowania teraźniejszością i przeszłością, w książce raczej się nie pogubicie. Rozdziały są ciekawie napisane, kończą się w takich momentach że nie mogłam się oderwać, bo chciałam wiedzieć co będzie dalej.
Bardzo polecam. Nawet jeśli tematyka II wojny światowej Cię nie interesuje, to myślę, że tą książkę przeczytasz z łatwością i Ci się spodoba.
Książka, która na pewno skłania do szerokiej refleksji. Będę o niej pamiętać.
OdpowiedzUsuńMnie tematyka wojny interesuje bardzo :) Zapisuje na liście książek do przeczytania, zapowiada się ciekawie.
OdpowiedzUsuńJa lubię tematykę wojenną :)
OdpowiedzUsuńBardzo mnie zainteresowałaś tą książką. Mam ochotę pobiec po nią do księgarni :)
OdpowiedzUsuń